Wycieczki na Krecie

Balos-Gramvoussa

BALOS – GRAMVOUSSA –  czwartek (PL)

 

Gramvousa_1-960x447

Udajemy się na zachód wyspy. Nasz pierwszy przystanek znajduje się w pobliżu Rethymna, gdzie mamy możliwość zjedzenia śniadania przed dalszym przejazdem. Mijamy miasto Chania i po chwili docieramy do portu Kissamos, gdzie przesiadamy się na statek.

Podczas rejsu, mamy okazję podziwiać ogromną jaskinię najprawdopodobniej starożytną stocznię, żółwie morskie i foki mniszki a nawet delfiny. Możemy również zauważyć poziom dawnej linii brzegowej, będącej potwierdzeniem ciekawego zjawiska geologicznego: równoczesnego podnoszenia się i obniżania dwóch stron wyspy, gdzie jej zachodnia strona wznosi się 6-9 metrów nad poziomem morza.

Dobijamy do wyspy Gramvousa, znanej również jako “Wyspa Piratów”. Ta nazwa związana jest z czasami rewolucji, kiedy to wyspa przez 3 lata była bazą dla 3.000 rebeliantów, którzy, aby przetrwać trudnili się piractwem. Wsypa zwięczona jest pozostałościami weneckiego zamku/fortecy, położony w strategicznym miejscu, chronił cały region północno-wschodnej Krety. Jego wielkość do dnia dzisiejszego zachwyca odwiedzających.  Oszałamiający, wręcz bajkowy widok, który roztacza się z murów twierdzy oraz legendy o ukrytych skarbach piratów, przyciągają turystów z różnych stron świata. Obszar wokół wyspy jest jednym ze znaczących biotopów hydro-wschodniej części Morza Śródziemnego. Możemy spotkać tutaj ponad 100 gatunków ptaków i 400 gatunków roślin.

Wczesnym popołudniem, kierujemy się do laguny Balos, jednego z najpiękniejszych miejsc w Grecji. Widok na lagunę zapiera dech w piersiach. Balos słynie z różowego piasku i krystalicznie czystej wody w odcieniach zielonego, niebieskiego, błękitnego, turkusowego… Te kilka godzin spędzone w rajskim wręcz krajobrazie na pewno wyryje się w Waszej pamięci.

8-grambousa-balos-185x135 9-grambousa-balos-185x135 11-grambousa-balos-185x135

Balos z lotu ptaka (a właściwie drona 😀 )